23 października 2024 r. w ramach akcji "Odblaskowa Szkoła 2024", uczniowie klas IV - VIII, przeprowadzili eksperyment sprawdzający jak działają odblaski. Na sali gimnastycznej sprawdziliśmy czy i jak one działają. Oto relacja i kilka ciekawostek.
Czy ciekawi Was jak powstały odblaski?
Było to niemal 100 lat temu. Brytyjski biznesmen i wynalazca, Percy Shaw, w drodze do miejscowości Halifax zauważył odbite w oczach siedzącego na płocie kota światło. To odkrycie stało się punktem przełomowym i motorem napędowym do dalszych badań, czego owocem był opatentowany w 1934 roku odblask.
Czy wiecie dlaczego odblaski świecą? Pomocna będzie znajomość zjawisk fizycznych!!
Efekt świecenia białym światłem odblaskowym jest wynikiem rozproszenia światła. Jadący po zmroku samochód zobaczy świecące elementy przed sobą, czyli światło pochodzące z reflektorów pojazdu odbijane przez odblaski pieszego. Kierowca naświetla więc widoczne przed sobą elementy odblaskowe, które odbijają światło w kierunku jego źródła.
Odblaski nie emitują samodzielnie światła, a odbijają je od innego materiału!
Czy odblaski są skuteczne?
Piesi wyposażeni w elementy odblaskowe są widoczni nawet z odległości 150 metrów. Ten dystans umożliwia zachowanie odpowiedniej prędkości i podjęcie reakcji ze strony kierowcy. Dla porównania – pieszy bez odblasków, poruszający się po zmroku, ubrany na ciemno jest widoczny z odległości ok. 30 metrów.