Dnia 01.10.16r. odbyło się rozpoczęcie roku harcerskiego  w Maczkach. Pogoda była idealna. Było ciepło a niebo bezchmurne. Wszystkie sosnowieckie drużyny harcerskie spotkały się  na boisku szkolnym i każda drużyna dostała mapę oraz koperty z zadaniami. Drużyny wyruszały co 15 minut. Pierwszym naszym punktem był zabytkowy most kolejowy, gdzie odbyła się mała lekcja historii. W drugim punkcie podzieliliśmy się na grupy. Każda miała inne zadanie: rozbijanie namiotów, przygotowanie kuchni polowej, mierzenie długości lampy za pomocą metrowego patyka, a  kończąc na zorientowaniu mapy tak aby wskazał północ. Następny punkt był zlokalizowany w lesie, w którym słuchaliśmy opowieści o dzielnicy Maczki.

Później  odpowiadaliśmy  na pytania związane z tą opowieścią. Po  odgadnięciu pytań, rozpalaliśmy ognisko. Gdy już zapłonęło, pokonywaliśmy przeszkody na torze zrobionym z  przewróconego drzewa. Gdy to nam się udało, zgasiliśmy ognisko i udaliśmy się na ostatni punkt, który znajdował się przy wodociągach. Tam dowiedzieliśmy się dużo ciekawych rzeczy na ich temat. Na koniec zmęczeni, ale zadowoleni dotarliśmy do punktu, z którego startowaliśmy na pyszną harcerską grochówkę. To był bardzo słoneczny i radosny dzień.

Nikola Porada

Relacja fotograficzna: