W naszej „ósemkowej” bibliotece przez cały rok szkolny realizowaliśmy działania w ramach programu Biblioteka - dobre miejsce dla człowieka. Pierwszą akcją był „Klub pożeraczy książek”. Zabawa polegająca na wypożyczaniu i czytaniu książek według schematu przedstawionego na karcie. Uczniowie bardzo chętnie wykonywali też dodatkowe wyzwania jak np. przyprowadzenie do biblioteki kolegi lub koleżanki, który od dawna nie korzystał z usług biblioteki. Podawali też najciekawsze fragmenty przeczytanych książek lub co nie podobało im się w danej lekturze.


"W bibliotece damy Ci spokój" tak brzmiało hasło i działania w ramach programu Biblioteka - dobre miejsce dla człowieka. Działania miały na celu przedstawienie biblioteki jako bezpieczne miejsce, azyl od nadmiaru bodźców, gwaru i stresu. Miejsce, w którym można się wyciszyć i odpocząć psychicznie. W ramach programu zrealizowano wiele różnych działań m.in. zmysłoczułe przerwy - zaciemnione pomieszczenie, delikatna muzyka, projektor, zapachy. Kreatywne przerwy z różnego rodzaju układankami, budowanie domków ze starych kart bibliotecznych, kolorowanie piórek, które stworzyły "Biblioteczne skrzydła"; zajęcia warsztatowe, a także ciche przerwy na czytanie. Mimo niewielkiej przestrzeni udało się stworzyć przyjazne miejsce wyciszenia dla każdego.

W naszej bibliotece odbyła się także Loteria biblioteczna. Uczestnicy z zainteresowaniem losowali kategorie i wypożyczali książki według  przygotowanych propozycji. Dzięki działalności wolontariatu i aktywu bibliotecznego stos propozycji wciąż zaskakiwał nieoczywistymi wyborami J

W samej końcówce roku szkolnego przeprowadzono ostatnią akcję w ramach programu – Ogólnopolskie Wybory Książek, które były potwierdzeniem wcześniej przeprowadzonej „Bibliotecznej Listy przebojów SP8”. Na pierwszych miejscach wciąż króluje seria o „Harrym Potterze” oraz m.in. „Dziennik cwaniaczka”, „Mikołajek”, seria „Lasse i Maja”,  a także seria książek o „Emi”.

Największą popularnością cieszyła się jednak akcja „Bookflix” polegająca na zaproponowaniu książek innym uczniom w postaci wystawy. Co parę dni wystawę tworzył ktoś inny. Uczniowie mocno zaangażowali się w dzielenie się ciekawymi książkami. Podczas tworzenia wystaw nawiązywały się intrygujące rozmowy między uczniami różnych klas. Tego typu akcje zbliżyły do siebie wielu uczniów a biblioteka stała się ważnym punktem w miejscu szkoły - miejscem spotkań, pogadanek, relaksu, a także ciekawych wydarzeń.