Porady

Światowy Dzień Rzucania Palenia, obchodzony jest corocznie w trzeci czwartek listopada, w Polsce od 1991 roku. W roku 2021, ten dzień przypada na 18 listopada. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sosnowcu informuje, że uzależnienie od nikotyny jest trudnym do opanowania nałogiem, jednak jego opanowanie prowadzi do poprawy ogólnego stanu zdrowia człowieka jak i jego samopoczucia.

23 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw. Celem obchodów jest upowszechnienie wiedzy na temat depresji i innych zaburzeń z nią związanych.

Netykieta to zasady zachowania, które odpowiadają na pytanie: jak zachowywać się w Internecie? Reguły zmieniają się tutaj z roku na rok, tak jak zmienia się Internet.

W czasie zawieszenia zajęć w szkole realizujemy naukę wykorzystując zasoby i możliwości internetu:  korzystamy z  komunikatorów, grup społecznościowych, poczty elektronicznej, platform edukacyjnych, dziennika elektronicznego. Internet jest więc obecnie narzędziem komunikacji, edukacji, ale pamiętajmy, że wciąż pozostaje również miejscem rozrywki i  zabawy.

Zalecenia dotyczące właściwego wyboru tornistra/plecaka szkolnego, a także wskazania jak prawidłowo zapakować i kontrolować jego właściwe użytkowanie:

RODZICU!

Jeżeli wysyłasz dziecko na zimowisko:
Sprawdź dokładnie organizatora zimowego wypoczynku w Kuratorium Oświaty, sprawdź jakie warunki oferuje organizator i jaką zatrudnia kadrę do opieki nad dziećmi.

1. Odkrywaj Internet razem z dzieckiem. Bądź pierwszą osobą, która zapozna dziecko z Internetem. Odkrywajcie wspólnie jego zasoby. Spróbujcie znaleźć strony, które mogą zainteresować Wasze pociechy, a następnie zróbcie listę przyjaznych im stron (pomocny będzie edukacyjny serwis internetowy – http://www.sieciaki.pl/).

Mam dziecko w szkole i będę się starać zawsze pamiętać:

• By pytać je codziennie, jak mu się powiodło w szkole.
  • Słuchać uważnie o czym mówi, kiedy ma problemy i śmiać się szczerze, kiedy jest rozradowane.

Jak rozmawiać z dziećmi? radzi psycholog szkolny mgr Agnieszka Niwińska

Ile czasu rozmawiałeś ze swoim dzieckiem dzisiaj?
Ile czasu rozmawiałeś ze swoim dzieckiem w tym tygodniu?

Ogólnoeuropejski system klasyfikacji gier (PEGI) jest nowym systemem oceny interaktywnych gier komputerowych. Został on stworzony w celu ochrony niepełnoletnich przed grami o treści nieodpowiedniej dla ich grupy wiekowej. System został stworzony we współpracy z największymi producentami konsol komputerowych takich jak Playstation, Xbox i Nintendo, jak również z wydawcami i dystrybutorami gier.

Zapraszamy do zapoznania się z poradnikiem, który pomoże dziecku i dorosłym przetrwać trudny czas rozwodu rodziców: