Kolejne zadanie w projekcie Erasmus+ polega na samodzielnym wykonaniu gadżetu, który przyczyni się do polepszenia sytuacji klimatycznej. Chcielibyśmy żeby wasze prace były użyteczne w myśl zasady "myśl globalnie, działaj lokalnie" i przyniosły realną poprawę stanu środowiska w naszej okolicy, a jednocześnie wykorzystywały w praktyce wiedzę, którą zdobyliśmy podczas szkolnego dnia "Bee Day" i w trakcie realizacji projektu Erasmus+.


Owady tępią szkodniki i zapylają kwiaty. Zatem zaprośmy je do nas, urządzając im wygodne mieszkanko!

Dlatego Eco Erasmus+ Club serdecznie zachęca do udziału w konkursie "Domek zbuduję, pszczołę uratuję". 

Konstrukcja takiego domku jest bardzo prosta i można go wykonać własnoręcznie. Ogromna rzesza owadów co roku bezskutecznie szuka miejsc do wylęgu. Niektóre składają jaja w małych otworach i rurkowatych kanalikach. Często są to kanały w drewnie wydrążone wcześniej przez inne owady, puste łodygi roślin lub jamki w ziemi. Kiedyś słomiane strzechy oraz liczne zakamarki drewnianej oraz glinianej wiejskiej zabudowy stanowiły wspaniałe mieszkania dla tych owadów. Dzisiaj z braku takich ostoi owady nie mają się gdzie schronić, warto im więc pomagać!
Owady zamieszkujące domki to w większości gatunki bardzo pożyteczne. Wśród nich największą grupą są dzikie pszczoły. Różnią się one od dobrze nam znanych pszczół miodnych tym, że prowadzą samotny tryb życia i nie produkują miodu, są też zupełnie niegroźne dla ludzi. Ich specjalność to zapylanie kwiatów. W przeciwieństwie do pszczół miodnych zapylają dużo więcej roślin, często rzadkich gatunków. 
Pamiętajcie! Chronimy pszczoły dzikie i miodne oraz inne dziko żyjące owady zapylające, które masowo wymierają m.in. w wyniku chemizacji rolnictwa, zmian klimatycznych, chorób oraz niszczenia ich siedlisk. 
 
Zobaczcie jak łatwo można zrobić taki domek!

Do dzieła!

 

Regulamin konkursu "Domek zbuduję, pszczoły uratuję"

Pobierz

GORĄCY

Dodany: 2018-03-22
Dodany przez:
Data modyfikacji:
Zmieniony przez: Agnieszka