W dniu 9 stycznia 2017r. o godz. 10.00 uczniowie z Eco Erasmus+ Club dokonali pierwszej obserwacji meteorologicznej w naszym projekcie. Tego samego dnia w szkołach partnerskich uczniowie przeprowadzają pomiary składników pogody: temperatura powietrza, opady, zachmurzenie, prędkość, kierunek i siła wiatru, wilgotność oraz ciśnienie atmosferyczne. Takie pomiary będziemy wykonywać raz w miesiącu przez cały okres trwania projektu. Dzięki zebranym informacjom będziemy mogli porównać, jaką pogodę tego samego dnia mieli nasi koledzy w Anglii, na Litwie i we Włoszech.
Nauczyliśmy się dzisiaj wielu ciekawych rzeczy np.: jak przeliczać stopnie Celsjusza na stopnie Farenheita. Czy wiecie, że ten słynny holenderski fizyk, który w 1725r. opracował termometryczną skalę Farenheita, urodził się w Gdańsku? Oprócz ręcznych pomiarów posługiwaliśmy się również aplikacją, dzięki której mogliśmy odczytać wysokość ciśnienia atmosferycznego, które mierzy się w hektopaskalach od nazwiska francuskiego fizyka Blai
Inna aplikacja posłużyła nam do monitorowania jakości powietrza. Wyniki pomiarów pyłu zawieszonego PM10 bardzo nas zatrwożyły. Dzisiaj stężenie PM10 przekroczyło poziom alarmowy! Musimy działać!