W dniu 11.01.2018r. członkowie Eco Erasmus+ Clubu uczestniczyli w  wykładzie mistrzowskim „Czy da się schłodzić Ziemię? O cieplejszym klimacie, ekstremach pogodowych i znaczeniu Arktyki” na Uniwersytecie Ślaskim w Katowicach.

Wykład prowadził glacjolog Pan prof. zw. dr hab. Jacek Jania (glacjolog) - światowej klasy badacz lodowców i środowiska obszarów polarnych. Pan Profesor prowadził badania glacjologiczne i geomorfologiczne na Spitsbergenie, Islandii i na Alasce, a także w Tatrach i na terenie północnej Polski. Uczestniczył w ponad 30 wyprawach na Spitsbergen. Podczas wykładu dowiedzieliśmy się  jakie jest znaczenie kriosfery, czyli: lodu morskiego, lodowców, pokrywy śnieżnej oraz lodu w gruncie dla zmian klimatu. Jaką rolę odgrywa Arktyka. Co znaczy „arktyczne wzmocnienie”. Jaka jest zależność między "Ciepłą Arktyką - zimnymi kontynentami". Co kryje drzemiący kolos lodowy Antarktyki. Oraz co może się zdarzyć gdy ogrzeje się Antarktyda.

Relacja fotograficzna: