Eco Erasmus+ Club informuje, że głosowanie na zewnętrzny czujnik pomiaru jakości powietrza zostało przedłużone do 22 grudnia do godz. 22.00.

Eco Erasmus+ Club poleca ogólnopolską akcję "Wiem, czym oddycham”.
Prosimy wszystkich o wsparcie naszej inicjatywy i zagłosowanie na naszą szkołę, jako lokalizację zewnętrznego czujnika pomiaru jakości powietrza.
Jest to konkurs internetowy skierowany do lokalnych społeczności i ich mieszkańców, którzy chcą monitorować stan jakości powietrza w swojej okolicy. W ramach akcji AVIVA zainstaluje 150 zewnętrznych czujników pomiaru jakości powietrza w całej Polsce, abyś wiedział, czym oddychasz.

Poprzez czujniki możliwe jest zbieranie, przetwarzanie i interpretowanie danych w czasie rzeczywistym. W oparciu o te dane, na mapie online oznaczane są m.in. informacje o jakości powietrza w miejscu czujnika. Czujnik musi być zamontowany na zewnątrz, a do funkcjonowania potrzebuje jedynie dostępu do prądu oraz zasięgu działania telefonii komórkowej.

"Wiem, czym oddycham" to również cykl działań, które mają nam uświadamiać, jaki wpływ na nasze zdrowie i życie ma zanieczyszczone powietrze i jak mu przeciwdziałać.

Oddaj głos na naszą szkołę do 22.12.2017r!

 

Czy wiecie, że smogu zwykle nie widać i nie czuć? 

Przed smogiem nie uciekniemy, ale musimy pamiętać, że nawet zimą nie zawsze musi występować. Najgorsze jest to, że bardzo trudno jest ocenić jakość powietrza gołym okiem. Piękna pogoda za oknem może okazać się bardzo zwodnicza. Nieraz jest tak, że w zimowy dzień miłe słońce przyciąga do parku rzesze spacerowiczów, a w powietrzu przekroczone są wszelkie normy stężenia pyłów.

Wszystkie substancje zanieczyszczające powietrze są szkodliwe dla człowieka, ale największy wpływ na nasze zdrowie mają zawieszone w powietrzu cząsteczki stałe PM10 i PM2,5. Te pierwsze mogą powodować kaszel, zadyszkę, trudności z oddychaniem. Znacznie gorsze są cząsteczki PM2,5. Mają tylko 2,5 mikrona – są 4 razy mniejsze niż  średnica czerwonej krwinki – i ze względu na ich wielkość przedostają się z płuc do krwiobiegu i tym samym krążą po całym ciele.

To właśnie dlatego kiedy w powietrzu pojawia się smog, powinniśmy ograniczyć do minimum przebywanie na dworze.

Szczególnie dotyczy to dzieci, osób starszych, chorych i kobiet w ciąży.

Podstawowym sposobem na uniknięcie narażania zdrowia bez potrzeby jest monitorowanie poziomu zanieczyszczeń. 

Dzięki czujnikowi będziemy mogli na bieżąco sprawdzać ilość zawieszonych w powietrzu szkodliwych cząsteczek aby móc odpowiednio dostosować naszą aktywność na zewnątrz.

Nadal głosujemy, bo każdy głos się liczy!