5 marca 2018 roku w naszej szkole odbył się "Bee Day". Celem happeningu zorganizowanego w ramach realizacji projektu Erasmus+ "There is no planet B: Stop Climate Change" było poznanie zagrożonych zwierząt i owadów oraz uświadomienie jakie znaczenie mają w ekosytemach.


Zdecydowaliśmy poznać bliżej PSZCZOŁY albowiem zawdzięczamy im bardzo dużo! Dzięki ich niestrudzonej, darmowej pracy na nasze talerze trafia co trzecia łyżka pokarmu, a aż trzy czwarte tego, co jemy, jest w pewnej mierze zależne od pracy pszczół.
Niestety, od jakiegoś czasu pszczołom wiedzie się coraz gorzej, w dużej mierze przez działalność człowieka. Dlatego musimy je chronić! 

W programie "Bee Day":

Prezentacja multimedialna o pszczołach miodnych, ich występowaniu, budowie, wyglądzie, cyklu życia, królowej i pożywieniu.
Klasy IV-VI - karty pracy do prezentacji.
Klasy VII -  projekcja filmu o największym na Ziemi lesie namorzynowym w Sundarban w Bangladeszu, którego przetrwanie zależy od wielkiej pszczoły azjatyckiej - największej pszczoły na świecie oraz zadania interdyscyplinarne do filmu.

 Prelekcja, pokaz atrybutów pszczelarskich i degustacja miodu  poprowadzone przez Pana Józefa Kopczackiego, wiceprezesa Zagłębiowskiego Koła Pszczelarzy w Czeladzi, Śląskiego Związku Pszczelarzy w Katowicach.

 Warsztaty "Nie żądlę - zapylam".
Prowadząca Pani dr hab Agnieszka Babczyńska z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, w ramach kampanii edukacyjnej o zadaniach dzikich i udomowionych owadów zapylających w ekosystemie. Celem warsztatów było zapoznanie uczniów z rolą jaką pełnią dzicy zapylacze oraz pszczoła miodna oraz kształtowanie zachowania proekologicznego. Projekt prowadzony jest przez Centrum Studiów nad Człowiekiem i Środowiskiem Uniwersytetu Śląskiego wraz z zespołem naukowców Katedry Fizjologii Zwierząt i Ekotoksykologii Uniwersytetu Śląskiego. 
Zmiany klimatyczne wpływają już bardzo mocno na los zwierząt, które często walczą o przetrwanie. Ich naturalnym środowiskiem co raz częściej stają się miasta. Uniwersytet Śląski, prowadzi kampanię edukacyjną pt. „Nie żądlę, zapylam”, która mówi o bioróżnorodności owadów zapylających żyjących w mieście. 


 Uczniowskie pszczele rękodzieło. 

Więcej zdjęć i filmów można zobaczyć na naszym szkolnym facebooku :)