Celem zorganizowania Tygodnia Edukacji Globalnej w naszej szkole jest podnoszenie świadomości wpływu naszych nawyków konsumpcyjnych na stan środowiska naturalnego oraz wzmacnianie postaw sprzyjających kształtowaniu nowych nawyków.

Oto nasze zaplanowane w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej w naszej szkole:

1. Na zajęciach ZKK w kl. 4-8 nauczyciele prowadzący nadzorują wykonanie przez uczniów sadzonek sosen z szyszek – 10 szt. na klasę ( wychowawcy wyznaczają osoby do przyniesienia małych doniczek/słoików, ziemi). Szyszki zostaną przekazane przez organizatorów. Sadzonki pielęgnujemy w salach do wiosny. Zostaną one wsadzone na terenie szkoły.

2. Na godzinie wychowawczej uczniowie z wychowawcą przygotowują klasowe kosze do segregacji odpadów: papier, plastik, bio, zmieszane. Papier zbieramy i gromadzimy we wskazanym miejscu na terenie szkoły jako makulaturę. Na odpady bio i zmieszane przeznaczamy plastikowe pojemniki – można zastosować recykling – wykorzystać używane pudełko plastikowe , kosze klasowe ( zapytać uczniów o możliwość oddania takich pojemników na rzecz klasy).

Uczniowie opisują swoje kosze, mogą je ozdobić, ułożyć rymowanki ze słowami: „papier, plastik, bio, zmieszane”.

3. Uczniom klas 4-5 uczniowie klasy 8 b zaprezentują teatrzyk Kamishibai ( wg. harmonogramu) o tematyce ekologicznej dot. znaczenia i wartości wody ( czas trwania ok. 15 min)

4. Uczniowie klas 5-8 na informatyce pod kierunkiem p. Iwony Szafraniec przygotują „Memy dla Ziemi”. Prace utworzą szkolną galerię oraz będą opublikowane na stronie szkoły.

5. Nadal trwa zorganizowana przeze mnie zbiórka zużytych telefonów komórkowych:

Bądź ECO - weź udział w konkursie!
Już po raz drugi nasza szkoła włącza się do akcji zbiórki starych, używanych, niepotrzebnych telefonów komórkowych w zamian za atrakcyjne nagrody i kupony pieniężne. Telefony po ewentualnej naprawie i usunięciu wszelkich danych mogą trafić do krajów rozwijających się w Afryce i Azji gdzie będą mogły jeszcze przez lata służyć innym dzieciom, a niesprawne zostaną przekazane do recyklingu.

W nawiązaniu do międzynarodowej akcji ekologicznej „Sprzątanie Świata 2019” - "Clean Up the World 2019" zapraszamy do aktywnego uczestnictwa w XIII edycji ogólnopolskiego konkursu - akcji ekologicznej, pod hasłem: "ODDAJ UŻYWANY TELEFON KOMÓRKOWY POMAGAJĄC INNYM – POMAGASZ SWOJEJ SZKOLE"
Akcja trwa do 15.11.2019r.
W sali nr 12 jest przygotowany specjalny pojemnik na telefony bez baterii!

Organizatorzy akcji w szkole:

Ewelina Adamczyk

Katarzyna Bugaj